O nás

O nás

Folklórny súbor Technik STU sa radí medzi najstaršie folklórne súbory na Slovensku. Vznikol v roku 1953. Postupne sa v ňom vytvorili tri samostatné umelecké telesá – Folklórny súbor, Komorný orchester, Spevácky zbor .

Folklórny súbor vo svojej tvorbe sa zameriava na scénické spracovávanie slovenského ľudového dedičstva, a to v podobe zvykov, piesní, hudby, tancov i krojov. Spracováva folklór zo všetkých regiónov Slovenska na základe autentických materiálov.

Od svojho vzniku absolvoval súbor viac ako 3000 vystúpení na rôznych folklórnych podujatiach doma i v zahraničí.

 

Súbor doposiaľ spracoval a vydal tiež 4 hudobné CD nosiče – Tancujte mládenci / 2018/  Z albumu /2012/, Šinuli sa mládenci /2009/ a V našom dvore /2003/ – pod režijnou a umeleckou taktovkou Štefana Molotu.

IMG_0147

 

 

Dievčenské spevácka skupina sa podieľala na nahrávaní hodnotných CD nosičov ako sú : Zabudnuté piesne, Slovenské uspávanky, Spievajže si djouča …., Petra Vraňáková spieva slovenské ľudové piesne.

 

 

V súčasnosti má súbor 68 členov. Tvorí ho hudobná zložka, dievčenská spevácka skupina a početná tanečná zložka. Členovia súboru sú študenti bratislavských stredných a vysokých škôl, ale aj pracujúca mládež, ktorú spája úcta a obdiv k slovenskému folklóru – krásnemu dedičstvu našich predkov.

Za posledné roky existencie súboru nám tlieskali v Kanade, Mexiku, Číne, Turecku, Maďarsku, Poľsku, Bulharsku, na Floride, na Taiwane.

V súbore sa uzatvorilo 89 Technikárskych manželstiev, ktoré sú základom pre pokračovanie histórie súboru.